Lehetőségem volt kipróbálni a Yonex EZONE 100 ütők legújabb generációját, és őszintén szólva – nem számítottam rá, hogy ennyire magával ragad. Már az első ütéseknél éreztem, hogy ez az ütő képes kombinálni a kellemes érintést az ütőerővel, anélkül, hogy minden labdáért meg kellene küzdeni. A cikkben leírom, hogy nekem mi vált be, hol kellett óvatosabbnak lennem, és kinek ajánlom az EZONE 2025 ütőket.
Mielőtt összefoglalnám, hogy milyen volt az ütővel való játszás, talán néhány szó arról, hogy miből indultam ki. A Yonex EZONE több korábbi generációjával is játszottam már, így nagyon kíváncsi voltam, hogy ez a modell hova fejlődött. Egy jó kis standard közepesre számítottam. De az első ütések megmutatták, hogy tévedek.
Már az első néhány ütésnél meglepődtem. Inkább egy keményebb és nagyobb kihívást jelentő érzésre számítottam, hasonlóan ahhoz, amit az előző generációnál tapasztaltam. Az új Yonex EZONE 2025 azonban teljesen más élménnyel fogadott.
Az első labdától kezdve kellemes, bársonyosan puha érintkezést éreztem, ami sokkal kényelmesebb volt, mint korábban. Az ütő érezhetően tompított, de azért még mindig kiváló visszajelzést ad a kéznek. Ennek köszönhetően nem csak kényelmesen játszottam, hanem biztos voltam benne, hogy mi történik a húrok másik oldalán.
Talán az új Minolon anyag miatt, amely a grafitrétegek közé van beágyazva a shaftban. De nem is annyira az számít, hogy mi a technológia neve – az eredmény számít. És ebben az esetben igazán meggyőző volt. A labdák könnyedén és nagy erőfeszítés nélkül repültek, ami nemcsak a mérkőzéseken, hanem a kemény edzéseken is hasznos.
A Yonex EZONE 2025 generáció egyik fő újítása a megnövelt sweet spot. A fej izometrikus formájának és a keret tetején lévő enyhe kiszélesedésnek köszönhetően az ütő szélesebb zónával rendelkezik, amelyben a labda még egy kevésbé ideális ütés esetén is jól reagál.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy megbocsátja a technikailag gyengébb ütéseket. Ha egy ütést kicsit későn vagy nem egészen középre játszottam, az ütő általában akkor is megbirkózott vele. A labda mégis egyenes előre repült, elég jó maradt röppályája maradt és a sebessége is elfogadható volt. És ez akkor jön jól, amikor nincs időd tökéletesen felkészülni egy ütésre, vagy az ideálistól eltérő pozícióban kell ütnöd.
De mindennek van előnye és hátránya is. Néha előfordult, hogy olyan ütést játszottam, amelyről meg voltam győződve, hogy a pályán fog landolni – de hirtelen egy méterrel az alapvonal mögött kötött ki. A nagyobb sweet spot segít, de időnként veszítesz a finomabb kontrollból. És ez nem csak az én véleményem. Ugyanezt a tapasztalatot megerősítették más haladó játékosok is, akiknek kölcsönadtam az ütőt, köztük egy korábbi profi ATP-játékos is.
Nekem a Yonex EZONE 100 volt a kezemben, és Karin, aki a könnyebb Yonex EZONE 100 L-t tesztelte, pontosan ugyanezt a hatást írta le. Az ütője néha váratlanul túl sokat „segített” neki – és a labda oda repült, ahol más ütővel a pályán maradt volna.
Az egyik fő ok, amiért még a profik is az EZONE-t választják, az az, hogy képes könnyű energiát termelni. És ez az a pont, ahol a Yonex EZONE 100 modell biztosan nem okozott csalódást. A labda minimális erőfeszítéssel hagyja el az ütőt, anélkül, hogy minden egyes lendítést teljes erőt kellene indítani. A tenisz így sokkal kényelmesebb, amit már néhány game után észre fogsz venni.
Az olyan játékosok számára, akiknek nem olyan gyors a kezük, ez hatalmas előnyt jelenthet. Szinte nem is kell az ütőt nagyon erőltetni, magától is segíteni fog neked.
De éppen ez a tulajdonsága az, ami néha meglephet. Különösen azokban a pillanatokban, amikor jobban akarod irányítani a labdát, vagy konzervatívabb tempót választasz. Néhány ütés egyszerűen jobban elrepült, mint amire számítottam volna. És nem voltam ezzel egyedül. Hasonló tapasztalatokat Karin is a Yonex EZONE 100 L könnyebb változatával játszva. Ő is azt mondta, hogy a labdák néha jobban pattognak, mint szeretné, bár nem érezte, hogy túl keményen ütötte volna őket.
A végső benyomás? A könnyű erő nagyon jó, de nem mindig garantálja az irányítást. És jó, ha ezt figyelembe vesszük a választáskor.
Egy 100-as ütőhöz képest meglepett, hogy mennyire jól bírja a határozottabb ütéseket. A keret stabilitása nagyon tisztességes szinten van, a labda nem táncol ütés közben, és az ütő még nyomás alatt sem viselkedik nyugtalanul. Az előző generációban ez nem volt magától értetődő.
Egy másik pozitívum a kezelhetőség. Az EZONE a keret keresztmetszetének és egyensúlyának köszönhetően gyors ütőként viselkedik – könnyen lendíthető, könnyen manőverezhető a hálónál és védekezéskor is. Úgy éreztem a pályán, hogy az ütő nem fog vissza, és bízhatok a reakcióiban.
Ha ehhez hozzáadom a fent említett csillapítást és a kézre érkező visszajelzést, olyan eredményt kapok, amelyet nagyon élveztem. Néhány edzés után úgy éreztem, hogy ez a legjobb EZONE, amivel valaha játszottam. Nem mintha nem lennének korlátai, de összességében véve tényleg van értelme.
Ha arra számítasz, hogy ez az ütő automatikusan segít a pörgetésben, akkor csalódni fogsz. A Yonex EZONE képes megpörgetni a labdát, de többet kell hozzáadnod magadból. A húrozás a keret közepén elég sűrű, ami azt jelenti, hogy nem produkálsz pörgetést csak úgy munka nélkül.
Jobban kellett törekednem a technikára – több lendület, nyitottabb ütés, de még ez sem segített annyira, mint néhány más modellnél. Ez nem azt jelenti, hogy az ütő „egyenes ütésekhez való”, egyáltalán nem. Csak a pörgetési potenciál nem olyan határozott, mint amilyet egy százas fejű ütőtől vártam volna.
Hasonló a helyzet az irányítással is. A nagyobb sweet spot és a könnyű energia kombinációjával néha úgy éreztem, hogy nem tudom teljesen kontrollálni a labdát. Finomhangoltam az ütőt egy Yonex PolyTour Pro húrozással ami keményebb, pontosabb és elvileg segítenie kellene a pontosságban. A profik is használják, és én általában szeretem.
De még ezzel együtt sem jutottam el arra a pontra, hogy 100%-ig biztos legyek minden egyes ütésnél. A Yonex EZONE-ból inkább kényelmet éreztem, mint sebészi pontosságot. És bár jó érzést keltett, a nagyobb kihívást jelentő helyzetekben óvatosabbnak kellett lennem.
Egy dolog világos, ez az ütő nem arról szól, hogy mindenkinek megfeleljen. Ha kényelemre, könnyű energiára és a hibák megbocsátására vágysz, akkor tetszeni fog. Az EZONE segít, ha nem az ideális pozícióban vagy, ha nem teljes erővel lendítesz, vagy ha csak arra van szükséged, hogy az ütő elvégezze helyetted a munka egy részét.
Viszont, ha olyan játékos vagy, aki büszke a pontos labdahelyezésre, erős lendítéssel dolgozik, és 100%-ban irányítani akarja a játékot, akkor az EZONE-nal időnként bajban leszel. Nem azért, hogy egy irányíthatatlan ütő lenne, de a kényelem itt egyértelműen felülmúlja a keménységet.
Nem ajánlanám azoknak sem, akik kifejezetten spin ütőt keresnek. Ha a nyitottabb húrozást kedveled, vagy elvárod, hogy a keret segítse a pörgetést, akkor talán jobban megfelel neked a Babolat Pure Aero, a Wilson Blade vagy a Tecnifibre T-Fight ütők valamelyike pontosabb konfigurációban.
Számomra egy dolog biztos: aki tudja, mit akar, az a Yonex EZONE 2025-ben nagyszerű társra találhat. De tudnia kell, hogy az irányítás vagy a kényelem a fontosabb számára.
Karin az EZONE 100 L ütőt tesztelte, amely könnyebb (285 gramm), és ideális választás lehet a középhaladó és haladó játékosok számára. És az első benyomások nagyon hasonlóak voltak az enyémekhez – a nagy sweet spot és a könnyű energia már néhány ütés után észrevehető.
Leírta, hogy a labdái gyönyörűen repültek, annak ellenére, hogy nem kellett olyan erősen lendítenie. De ez az, ami bizonyos helyzetekben ellene dolgozott. Elárulta azt is, hogy néhány ütése váratlanul messzire repült, anélkül, hogy úgy érezte volna, hogy erőteljesen indította. És amikor beszélgettünk erről, kiderült, hogy pontosan ugyanazt tapasztaltuk – az ütő talán túlságosan is segít.
Ami az ajánlásokat illeti, Karin szívesen ajánlja az EZONE-t edzőknek is – már csak azért is, mert az ütő elvégzi a munkát helyetted. De szerinte leginkább azoknak való, akik nem termelnek annyi saját energiát, és olyan ütőt keresnek, amely egyszerre segíti őket a sebességben és a kényelemben.
És még valami: tetszett neki az új generáció dizájnja. Elmondása szerint ez az egyik legszebb ütő, amit valaha a kezében tartott. De természetesen a külső nem minden – és ő is hozzáteszi, hogy a játék érzése még mindig fontosabb, mint a keret színe.
Csak hogy egyértelmű legyen, mindkét modell ugyanahhoz a sorozathoz tartozik, ugyanazzal a fejformával, húrmintával és váztechnológiával rendelkezik. Csak a súlyukban, kiegyensúlyozottságukban és célcsoportjukban különböznek egymástól.
Modell | Súly | Egyensúly | Fejméret | Kinek javasolt? |
---|---|---|---|---|
Yonex EZONE 100 | 300 g | 320 mm | 645 cm² | Tapasztaltabb játékosoknak, akik több kontrollt és ütőerőt akarnak |
Yonex EZONE 100 L | 285 g | 325 mm | 645 cm² | Középhaladó játékosoknak, nőknek vagy edzőknek, akik kényelmet és gyors lendítést keresnek |
Ha egy mondatban kellene összefoglalnom az új Yonex EZONE 2025-öt, valószínűleg ezt mondanám: ”A legkényelmesebb és legélvezetesebb EZONE, amivel valaha is játszottam. És én már kipróbáltam néhányat.”
Puhább érzést, nagyobb sweet spotot, könnyebb energiát és jó stabilitást kínál, így nagyszerű partner azok számára, akik segítséget szeretnének a nagyobb kihívást jelentő pozíciókban. Ráadásul remekül lendíthető és elég kiszámíthatóan viselkedik.
Másrészt, ha sebészi pontosságra van szükséged, úgy játszol a pörgetéssel, mint egy hegedűhúrral, és azt akarod, hogy az ütő pontosan reagáljon a kezedre, akkor néha úgy érezheted, hogy a labda túlságosan menekül tőled. Nem egy érzéketlen rakéta, de a beállítása egyszerűen megbocsátóbb.
Számomra a Yonex EZONE 2025 nagyszerű választás a modern klubjátékosok számára. Olyanoknak, akik technikailag jól játszanak, de egy kis segítséget is értékelnek. És ha magadra ismersz ebben a leírásban, mindenképpen adj neki egy esélyt. Lehet, hogy téged is annyira meglep, mint engem.
A 10-ből 9 pontot adok, mert a Yonex EZONE 2025 azt nyújtja, amit ígér: kényelmet, energiát és a hibák megbocsátását. Nem egy univerzális választás bárki számára, de a célcsoportján belül jól teljesít.
Szerző: a Sportega szerkesztősége
Értékelési magyarázat: