A Vibrastop nem fog megmenteni a teniszkönyöktől. Akkor miért érdemes használni?


6 perc olvasás

A vibrastopok vagy „muffles” körül különböző hiedelmek és legendák keringenek, amelyek ellenük szólnak. Vannak olyanok is, amelyek a vibrastopot teljesen diszfunkcionális kiegészítőnek tartják. Tehát hogyan működik ez az apró, többnyire pusztán gumi segédeszköz, és hogyan kell használni?

Vibrastop vagy rezgéscsillapító Mire jó a vibrastop?

Vibrastop vagy rezgéscsillapító Mire jó a vibrastop?

A vibrastop alapelve nyilvánvaló már a nevéből is. Ez csillapítja a rezgéseket, amikor akkor jönnek létre, amikor ütő a labdával érintkezik, és azt követően a húrok rezegnek. A rezgő húrok továbbviszik a rezgés az ütőkeretre és ezáltal rezgéseket generálnak, amelyek a kereten keresztül a karba kerülnek.

A húrok mozgása a leghangsúlyosabb a rakéta közepén, a sweetspot helyén, és elsősorban a hosszú húrokat érinti. Emiatt a vibrastop az ütő alsó részére kerül az utolsó rövid húr alá. De vigyázz!

Alapvető hiba az, ha a rezgéscsillapítót magasabbra helyezed két rövid húr közé. Ez sérti a teniszszabályokat, amelyek tiltják a húrozás módosítását a játékrészben, hogy ne fordulhasson elő a labda kiszámíthatatlan pörgése a találat után. (Mj.: A húrok védelmére használt úgynevezett bolhák a húrozás bármely részében használhatók.)

A vibrastop használatának másik oka a hang csillapítása. Sok játékos nem szereti a húrok nyers csattanását vibrastop nélkül. Az ütő ilyen esetben úgy hangzik, mint „törött”, ami zavaró lehet.

A vibrastop helyes rögzítése mindig az utolsó rövid húr alatt van Ráadásul ezek a rezgések kicsit gyorsabban elfárasztják a kéz izomzatát.

A vibrastop helyes rögzítése mindig az utolsó rövid húr alatt van Ráadásul ezek a rezgések kicsit gyorsabban elfárasztják a kéz izomzatát.

Az egyik mítosz a játékosok körében az a hiedelem, hogy a vibrastop enyhíti a kar fájdalmát. Erre az egészségügyi problémára ugyan lehet kisebb pozitív hatása, de a teniszkönyök állapotán biztosan nem fog enyhíteni. Ezt leginkább a hibás ütési technika okozza, túlterhelés vagy alkalmatlan anyag, például az ütő kemény húrozása vagy kemény kerete.

A Vibrastop növeli az erőt

A középső hosszú húrokat csillapító közönséges kis vibrastopok súlya 2—3,5 g körül van. Ezzel a plusz súllyal számolni kell. Kevesen tudják, hogy a rezgéscsillapító képes 2—4 ponttal megemelni az ütő lendítési súlyát.

Lehet, hogy nem tűnik soknak, de egy vibrastop ütővel egy kicsit jobban fog repülni. Ez annak köszönhető, hogy enyhén növekedik az ütőfej egyensúlya és az ütő teljes súlya nagyobb.

A pozitív súlygyarapodás előnye a keret nagyobb stabilitása, pl. röptéknél. Nem mindenki fogja értékelni az extra grammokat az ütőjén, mert úgy érzi, rosszabbul irányítható. Csak ki kell szépen próbálni. És különösen ebben az esetben, mint más teniszfelszerelések esetében, teljes mértékben bíznod kell az ütő beállításaiban.

Az ütő lendítési súlya 2-4 lengési ponttal nő a vibrastop használatakor Miért ne használd a rezgéscsillapítót?

Az ütő lendítési súlya 2-4 lengési ponttal nő a vibrastop használatakor Miért ne használd a rezgéscsillapítót?

Már említettem az előbb is. A Vibrastop kisebb hatással van az ütő jellemzőire. Roger Federer svájci maestro és a TOP 10 többi játékos nem használ vibrastopot. Nőknél, másrészről, az arány elsöprő a vibrastop javára. A játékosok elsősorban személyes okokból nem használják a csillapítót, hogy ne érezzék azt, hogy a játékukat befolyásolja.

Ha lehető legtöbbet szeretnél tudni az ütőről a karodra átvitt információkról, akkor tanácsos nem használni a vibrastopot. De nem szabad megfeledkezni arról, hogy a profi játékosok gyakran hibrid húrozást használnak természetes anyagú és poliészter kombinációjában.

Már maga ez a beállítás nagyon jól csillapítja a rezgéseket, kényelmes és érzékenyebb, tehát a vibrastopnak ilyen esetben nincs értelme. De ez csupán érzelmi kérdés, amely már gyermekkorból származhat. Ha a vibrastopot használtad kiskorodban, akkor valószínűleg a mai napig azzal játszol.

Használni vagy nem használni?

Erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz. Maga a Vibrastop nem ment meg a kar egészségügyi problémái esetén. Ez inkább egy apró segítség, és valaki talán csak egy placebo. Használatának előnyei és hátrányai is vannak, és mindenkinek egyénileg tudja értékelni.

Általánosságban elmondható, hogy ha kissé csillapítottabb és kevésbé zavaró megnyilvánulást szeretnél kapni az ütőtől, akkor játssz vibrastoppal. De ha tiszta, nyers választ szeretnél, akkor hagyd a vibrastopot a táskában.

Én személy szerint gyermekkorom óta használom a vibrastopot, és nem mondok le róla. Ahány játékos, annyi féle stílus. Akár használsz vibrastopot, akár nem, zavartalan teniszélményt kívánok bármilyen helyzetben.

Kik használnak az ATP Tour TOP 10 játékosai közül vibrastopot:

  1. Novak Djokovićigen
  2. Daniil Medvedevigen
  3. Rafael Nadaligen
  4. Stefanos Tsitsipas – nem
  5. Dominic Thiem – nem
  6. Alexander Zverevigen
  7. Andrej Rublevigen
  8. Roger Federer – nem
  9. Matteo Berrettiniigen
  10. Roberto Bautista Agut – nem

A WTA Tour TOP 10 játékosai közül ki használ vibrastopot:

  1. Ashleigh Bartyigen
  2. Naomi Osakaigen
  3. Simona Halepigen
  4. Aryna Sabalenka – igen
  5. Elina Svitolinaigen
  6. Sofia Kenin – nem
  7. Bianca Andreescuigen
  8. Serena Williams – nem
  9. Iga Swiatekigen
  10. Petra Kvitováigen

A legjobb rezgéscsillapítók a Sportega.hu oldalon:

  1. Tecnifibre ATP VibraClip (Medvedev, Swiatek)
  2. Wilson Pro Feel 2 db (Sabalenka, Kvitová)
  3. Head Djokovic Dampener 2 db (Djoković)
  4. Head Pro Damp 2 db (Barty)
  5. Babolat Custom Damp (Nadal)
  6. Yonex AC 165 White 2 db (Osaka)
  7. Head Zverev Dampener 2 db (Zverev)
  8. Head Smartsorb
  9. Wilson Shock Trap
  10. Wilson Minions 2.0 2 Pack

Szeretnék vibrastopot »

Régebbi cikkek